PÉCSELY KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA
8245 Pécsely, Vásártér utca 148/a
A Pécsely Község Önkormányzata és Vászoly Község Önkormányzata által alkotott konzorcium (konzorciumvezető: Pécsely Község Önkormányzata) „Csapadékvíz-elvezető hálózat rekonstrukciója vízrendezéssel Pécsely és Vászoly településeken” címmel, TOP-2.1.3-16-VE1-2021-00041 azonosító számon sikeresen pályázott az Európai Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése által társfinanszírozott Település és Területfejlesztési Operatív Program Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések (TOP-2.1.3-16) megnevezésű felhívására és nyert bruttó 135 000 000 Ft pályázati támogatást a települések csapadékvíz elvezető rendszereinek fejlesztésére. A támogatás mértéke 100 %.
A projekt megkezdése: 2021.09.01.
A projekt fizikai befejezése: 2023.12.20.
A projekt célja a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, a belterületen áthúzódó ideiglenes vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése és a települések belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek káros hatásaitól, továbbá a villámárvizeknek való kitettség csökkentése.
Pécsely község az Örvényesi-séd vízgyűjtőjéhez tartozik.
Külterület:
A beruházás a vízfolyás 5+100 és 6+ 735 szelvények közötti szakaszára terjedt ki, itt mederkotrási és tisztítási munkák valósultak meg.
Az Örvényesi-séd hatalmas vízgyűjtő területének ellenére alapesetben csak a közúti hídnál látható kisebb vízmozgás, viszont az elmúlt évtizedek tapasztalata alapján indokolt volt a híd fölött, a templomnál egy záportározó kiépítése.
Belterület:
Szakmai vizsgálatok és a Pécselyen lakók tapasztalatai alapján a községben az alábbi helyeken volt szükség vízrendezési beavatkozásokra:
1. Iskola utca környéke
2. Fő utca és Vásártér utca területe
3. Fő utca – Vásártér utca összekötő út területe
4. Szőlőhegy levezető szakasza
5. Hosszú utca árka és csatlakozása az Örvényesi-sédhez
Az érintett területeken mindenhol lehet találni vízlevezető árkokat, de nagyrészük feliszapolódott, eltömődött, így nem tudta ellátni feladatát.
Az alkalmazott műszaki megoldások a vízelvezető árkok és környezetük megújításra vonatkoztak.
Az Önkormányzatok társadalmi felelősségvállalásuknak eleget téve a beruházás részeként megvalósították szemléletformáló tevékenységüket, melynek célja a vizek helyben tartásának hangsúlyozása és a lakossági vízgazdálkodási környezetkímélő módszerek bemutatása.